Bulut Teknolojisi ve Bulut Depolama

Son zamanlarda gelişen ve yaygınlaşan internet kullanımı ile birlikte çevrim içi ihtiyaçlarımız da her geçen gün artmakta.

Bu konuda en çok öne çıkan özelliklerden birisi de bulut teknolojisi. Son zamanlarda hepimizin ağzında dolanıp durur bir “bulut” lafı, peki bulut nedir? Kişisel kullanıcının hayatını nasıl etkiler? Acaba farkında olmadan bulut teknolojisinin nimetlerinden faydalanıyor muyuz?

Bulut, yani İngilizce adıyla cloud, bilgisayar işlemlerini veya depolamayı çevrim içi bir hizmet olarak sunmanın kısa adıdır. Daha basit açıklamak gerekirse, belirli işlemlerin kendi bilgisayarınız tarafından yapılması yerine, internete bağlı olan çok güçlü başka bilgisayarlar tarafından yapılması ve sizin de bu işlemlere internete bağlı herhangi bir bilgisayardan ulaşabilmeniz şeklinde açıklanabilir.

Peki, şirketler için oldukça önemli bir hale gelen bulut bilişim uygulamaları ev kullanıcıları için ne ifade ediyor?

Bulut bilişimin varlığını sürdürmesi öncelikli olarak yüksek bant genişliğine ve sınırsız bir internet hizmetine bağlıdır. Eğer yüksek hızlı ve sınırsız bir internet bağlantısına sahip değilseniz bulut dünyasının avantajlarını tam olarak kullanamayabilir, ya da performansta bazı problemler yaşayabilirsiniz.

Oyunlar bulutlara çıkıyor

Bulut oyunculuğu (cloud gaming) olayının günümüzde uygulaması pek yaygın olmasa da geleceğin en büyük alanlarından birisi olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bulut oyun hizmetlerini kullananlar, yüksek kapasiteli bilgisayarlara ihtiyaç duymadan en yeni oyunları oynayabiliyorlar. Aslında yapılan işlem çok basit; herhangi bir bilgisayardan çok yüksek işlem kapasitesine sahip bir başka bilgisayara bağlanmak ve oyunun yüksek işlem gerektiren tüm fonksiyonlarını uzaktaki bilgisayara yaptırmak. Bu durumda kendi bilgisayarları sadece oyunun görüntüsünü ekranda gösterecek ve basılan tuşları diğer tarafa iletecek.

İlk bakışta çok performanslı çalışması beklenmeyen bu sistemin başarımı git gide artmakta. Bu sistemde oyuncu sürekli olarak internetten yüksek hızda veri transfer etmek zorunda kalıyor. Kontrollerin gecikmesiz çalışması çok önemli olduğundan internet bağlantısının kesintisiz ve hızlı olması gerekiyor.

Antivirüsler de artık bulut

Bulut bilişimin son kullanıcıları en çok ilgilendiren kullanım yöntemlerinden biri de bulut üzerinden çalışan antivirüs programları oluyor. Buradaki sistem aslında oyunlarda kullanılanlara göre daha basit. Çünkü oyunlardaki gibi gerçek zamanlı çok yüksek hızda tepkimeler gerektirmiyor fakat kullanıcıların güvenliği açısından büyük bir kazanç sağlıyor.

Bilindiği gibi geleneksel antivirüsler kurulu oldukları bilgisayara sık sık yeni virüs tanımlamaları yükleyerek güncel kalırlar. Bulut fonksiyonunu kullananlar ise buna ek olarak merkezi bir sunucuda bulunan devasa boyuttaki bir veritabanını güvenlik kaynağı olarak kullanabilir. Bu, aynı büyüklükteki bir veritabanını kullanıcının bilgisayarına yüklemeden sadece internet üzerinden sorgulama yaparak kullanmayı sağlar.

Dosyalarımızı bulutlara yüklüyoruz

Geldik bulut teknolojisinin en yaygın kullanım alanlarından birine. Bulut depolama da diğer uygulamalarda olduğu gibi benzer şekilde kullanıcılara internet üzerinde depolama alanı sağlar. Nerede olursanız olun hangi bilgisayarı kullanırsanız kullanın –hatta gerekirse bilgisayar yerine cep telefonu, tablet bilgisayar vs – verilerinize her yerden erişebilir, isterseniz belirli kişilerle paylaşıma açabilirsiniz.

Bulut depolama diğer özelliklere göre çok daha hızlı bir şekilde yayılmakta. Bu teknolojiyi birçok firma artık ücretsiz olarak oldukça kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Meraklıları için önerebileceğim en yaygın bulut depolama hizmetleri DropBox, Yandex Disk, Google Drive ve SkyDrive ‘dır.

Yandex Disk: Ülkemizde hızla büyümekte olan Rus arama motoru Yandex geçtiğimiz günlerde bulut depolama hizmeti vermeye başladı. Yandex Mail hizmeti ile paralel olarak çalışabilen bu uygulama ile 11 GB’ye kadar bir alanı yönetebiliyorsunuz.  Bilgisayarınıza yüklediğiniz Yandex Disk uygulaması ile oturum açtığınızda buluttaki verileriniz o bilgisayar ile senkronize ediliyor. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan Yandex Disk dosyalarınızı kısaltılmış link olarak tek tıklama ile paylaşmanızı da sağlıyor.

DropBox: Bulut depolamanın son kullanıcılara yayılmasında çok büyük payı olan DropBox uygulaması başlangıçta 2GB boyutunda bir alan sunuyor. DropBox, paylaşım konusunda diğerlerinden bir adım ötede gibi görünüyor. Windows uygulaması oldukça başarılı ve cihazlarınız arasındaki dosya senkronizasyonunu diğer sağlayıcılar gibi sunabilirken, klasörleri paylaşıma açarak başkalarıyla dosya alış verişi yapmanızı kolaylaştırabiliyor.

SkyDrive: Microsoft ‘un Windows Live hizmeti olarak sunduğu SkyDrive aslında yıllardır mevcut fakat kullanılabilirliği ve bilinirliği oldukça düşüktü. Windows 8 ile kullanılabilirliği arttırmakta niyetli olan Microsoft, bir de SkyDrive uygulamasını sundu. Artık SkyDrive’ınızı da diğer bulut depolama uygulamalarında olduğu gibi bilgisayarınızdaki klasör üzerinden eşitleyip paylaşmanız mümkün. Aslında kişisel beklentim, SkyDrive fonksiyonunun Windows Live Messenger veya Windows 8 ile entegre olarak sunulması.

Google Drive: Dünyanın bir numaralı arama motoru Google tarafından sunulan bulut depolama hizmeti. Google Docs’un kapatılıp, onun yerine daha gelişmiş özelliklerle bulut depolamaya dönüştürülmesiyle meydana gelmiş bir uygulama. Email adresleri üzerinden kişilerinizle dosya paylaşmanıza ve üzerinde ortak bir şekilde çalışmanıza izin vermesiyle ön olana çıkıyor. Ayrıca Google Doc olarak hazırlanan dökümanlarınızı düzenlerken aynı anda birkaç kişinin aynı doküman üzerinde çalışmasına da olanak veren gelişmiş bir özelliğe sahip. Kapasite olarak 5GB ‘lık bir alan sunuyor ancak ücretli olarak bunu arttırma olanağı veriyor.

About AliSarialtun